Menu
Home Page

Meet the Team

Come and meet the staff at our school!

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Pete Rowe, Executive Headteacher
Senior Leadership Team 2 Nikki Price, Head of School
Senior Leadership Team 3 Louise Vymetal, Assistant Headteacher
Senior Leadership Team 4 Jo Quinton, Assistant Headteacher
Senior Leadership Team 5 Valerie Harffey, Head of Business & Finance

Senior Management Team

Senior Management Team 1 Maria Porter, EYFS Phase Leader
Senior Management Team 2 Vina Sondh, LKS2 Phase Leader
Senior Management Team 3 Lyn Lawrence, KS1 Phase Leader
Senior Management Team 4 Clare Chaudry, UKS2 Phase Leader
Senior Management Team 5 Clare Bevan, SENCo
Senior Management Team 6 Chrissy Connolly, EYFS Phase Leader

Year 6 Teachers

Year 6 Teachers 1 Jo Quinton, English Lead, Key Stage Two
Year 6 Teachers 2 Clare Chaudry, UKS2 Phase Leader
Year 6 Teachers 3 Tom McGill, KS2 Humanities
Year 6 Teachers 4 Priya Lamba
Year 6 Teachers 5 Debbie Martin
Year 6 Teachers 6 Carmel White, Music Curriculum

Year 5 Teachers

Year 5 Teachers 1 Monika Czapla, Computing Curriculum
Year 5 Teachers 2 Hema Pankhania, KS2 Maths
Year 5 Teachers 3 Aoibheann Morgan

Year 4 Teachers

Year 4 Teachers 1 Chelsea Smith
Year 4 Teachers 2 Ranjit Keila, Science Curriculum
Year 4 Teachers 3 Sithy Dane

Year 3 Teachers

Year 3 Teachers 1 Vina Sondh, LKS2 Phase Leader
Year 3 Teachers 2 Charlotte Lindsey
Year 3 Teachers 3 Pritpal Sian
Year 3 Teachers 4 Debbie Martin
Year 3 Teachers 5 Karen Holder, Design & Technology Curriculum
Year 3 Teachers 6 Lesley West, Art Curriculum

Year 2 Teachers

Year 2 Teachers 1 Lyn Lawrence KS1 Phase Leader and English Lead
Year 2 Teachers 2 Patricia Symes, Geography Lead
Year 2 Teachers 3 Sonya Sandhu, Reading Volunteers
Year 2 Teachers 4 Dan Fallon
Year 2 Teachers 5 Zainub Gill-Janjua

Year 1 Teachers

Year 1 Teachers 1 Nehal Dighorker, EYFS & KS1 Humanities
Year 1 Teachers 2 Meera Patel
Year 1 Teachers 3 Helen Dwane, School Council

Reception Teachers

Reception Teachers 1 Hannah Walls, School Council
Reception Teachers 2 Emma Hart
Reception Teachers 3 Gail Morton

Nursery Teachers

Nursery Teachers 1 Maria Porter
Nursery Teachers 2 Sam Maguire

Octopus

Octopus 1 Becca Claridge, Teacher
Octopus 2 Cissy Hearn, Learning Support Assistant
Octopus 3 Jayne Schurer, Learning Support Assistant
Octopus 4 Harcharen Hothi, Learning Support Assistant
Octopus 5 Sonia Chauhan, Learning Support Assistant
Octopus 6 Gillian Tinsley, Learning Support Assistant
Octopus 7 Ani Chakravorti Learning Support Assistant

PE Team

PE Team 1 Katie Taylor, Lead Teacher
PE Team 2 Jorge Boddy

Special Educational Needs

Special Educational Needs 1 Claire Bevan, SENCo
Special Educational Needs 2 Anne Mugglestone

Other Key Staff Members

Other Key Staff Members 1 James Dawson, Computing Teacher
Other Key Staff Members 2 Rudite Al-Tahan Cover Teacher
Other Key Staff Members 3 Carmel White, Music Teacher
Other Key Staff Members 4 Vanessa Little
Other Key Staff Members 5 Janette Psyllides

Welfare Team

Welfare Team 1 Minni Koshal, Welfare Manager
Welfare Team 2 Saimah Iftekhar

Speech and Language Team

Speech and Language Team 1 Aileen Cantore
Speech and Language Team 2 Sadie Miah

Nursery TAs/LSAs

Nursery TAs/LSAs 1 Kim Matthewman
Nursery TAs/LSAs 2 Samra Din
Nursery TAs/LSAs 3 Debbie Bird
Nursery TAs/LSAs 4 Rabia Amar

Reception TAs/LSAs

Reception TAs/LSAs 1 Jas Kaur
Reception TAs/LSAs 2 Tayibah Tariq
Reception TAs/LSAs 3 Samra Din
Reception TAs/LSAs 4 Claire McGuinness

Teaching Assistants for Year 1 and 2

Teaching Assistants for Year 1 and 2 1 Jayanti Bohra
Teaching Assistants for Year 1 and 2 2 Michelle Rodell
Teaching Assistants for Year 1 and 2 3 Lauren Taylor
Teaching Assistants for Year 1 and 2 4 Shahina Darr

Teaching Assistants Years 3 and 4

Teaching Assistants Years 3 and 4 1 Medha Limaye
Teaching Assistants Years 3 and 4 2 Angela Dohil
Teaching Assistants Years 3 and 4 3 Sheena Kapila
Teaching Assistants Years 3 and 4 4 Pat Rolfe
Teaching Assistants Years 3 and 4 5 Gurleen Mahajan

Teaching Assistants for Years 5 and 6

Teaching Assistants for Years 5 and 6 1 Harsha Vadher
Teaching Assistants for Years 5 and 6 2 Akansha Sharma
Teaching Assistants for Years 5 and 6 3 Aimi Wilson

Learning Support Staff

Learning Support Staff 1 Hardeep Bansal, Breakfast/After School Club Mngr
Learning Support Staff 2 Jane Brown
Learning Support Staff 3 Kelly Furnell
Learning Support Staff 4 Sophie McIntyre
Learning Support Staff 5 Pat Law
Learning Support Staff 6 Nicky Foster
Learning Support Staff 7 Becky Tutin
Learning Support Staff 8 Shabnam Chaudhry
Learning Support Staff 9 Jane Tutin
Learning Support Staff 10 Dilbiro Dhillon

Key Administrative Staff

Key Administrative Staff 1 Karen Carter, HR and Finance Manager
Key Administrative Staff 2 Michelle Gyngell, Finance
Key Administrative Staff 3 Sam Osborne, Office Manager
Key Administrative Staff 4 Jane Alameddine, Office, Admissions, Events
Key Administrative Staff 5 Louise Wilkes, Office, Trips
Key Administrative Staff 6 Avril Harris, Office School Dinners
Key Administrative Staff 7 Jayshri Vara, Receptionist
Key Administrative Staff 8 Jo Terry, PA to SLT & Clerk to Governors
Key Administrative Staff 9 Maria Lee, Technical Support

Site Team

Site Team 1 Francis McAleer, Site Manager
Site Team 2 Aman Ullah, Assistant Site Controller
Site Team 3 Gary Locke, Assistant Site Controller
Site Team 4 Sinnathurai Vinojan, Assistant Site Controller

Cleaning Team

Cleaning Team 1 Gloria Perkins
Cleaning Team 2 Angie Ellis
Cleaning Team 3 Faith Deko
Cleaning Team 4 Rajinder Kaur
Cleaning Team 5 Roberta Simonaitere
Cleaning Team 6 Tanya Alexander

Lunch Time Staff

Lunch Time Staff 1 Patricia Shin, Catering Manager
Lunch Time Staff 2 Hayley Bedford, Catering Assistant
Lunch Time Staff 3 Sarah Prior, Catering Assistant
Lunch Time Staff 4 Georgia Smiles, Catering Assistant
Lunch Time Staff 5 Gloria Perkins, Dining Hall Supervisor
Lunch Time Staff 6 Rebecca Acklin, Dining Hall Assistant
Lunch Time Staff 7 Angie Ellis, Dining Hall Assistant
Lunch Time Staff 8 Debbie Louder, Dining Hall Assistant
Lunch Time Staff 9 Shahina Darr, Playground
Lunch Time Staff 10 Sheena Kapila, Playground
Lunch Time Staff 11 Claire McGuninnes, Playground
Lunch Time Staff 12 Michelle Rodell, Playground
Lunch Time Staff 13 Pat Rolfe, Playground
Lunch Time Staff 14 Akansha Sharma, Playground
Lunch Time Staff 15 Bidisha Burman, Dining Hall and Playground
Lunch Time Staff 16 Jayanti Bohra, Playground
Lunch Time Staff 17 Rajinder Kaur, Playground
Lunch Time Staff 18 Roberta Simonaitere, Playground
Lunch Time Staff 19 Kelsey Morgan, Playground

Breakfast Club

Breakfast Club 1 Hardeep Bansal, Breakfast Club Manager
Breakfast Club 2 Jorge Boddy
Breakfast Club 3 Helen Dwane
Breakfast Club 4 Pat Rolfe
Breakfast Club 5 Debbie Louder
Breakfast Club 6 Samra Din

After School Club

After School Club 1 Hardeep Bansal, Co-Manager
After School Club 2 Gillian Tinsley, Co-Manager
After School Club 3 Cissy Hearn, After School Club Assistant
After School Club 4 Debbie Louder After School Club Assistant
After School Club 5 Georgia Smiles
After School Club 6 Rebecca Tutin, After School Club Assistant
After School Club 7 Khalida Bashir, After School Club Assistant
  • Ryvers Primary School,
  • Trelawney Avenue,
  • Slough,
  • Berkshire,
  • SL3 7TS
Top