Menu
Home Page

Meet the Team

Come and meet the staff at our school!

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Amanda Fell, Headteacher
Senior Leadership Team 2 Alice Wetherell, Deputy Headteacher
Senior Leadership Team 3 Nikki Hiron, Deputy Headteacher
Senior Leadership Team 4 Valerie Harffey, School Business Manager
Senior Leadership Team 5 Hannah McKenna, KS1 Phase Leader & Lead Practioner
Senior Leadership Team 6 Daniel Abbott, 5/6 Phase Leader & Lead Practioner

Year 6 Teachers

Year 6 Teachers 1 Daniel Abbott, 5/6 Phase Leader/Lead Practioner
Year 6 Teachers 2 Andy Price, Humanities Leader
Year 6 Teachers 3 Clare Chaudry

Year 5 Teachers

Year 5 Teachers 1 Claire Bevan, Senco for mainstream
Year 5 Teachers 2 Shariq Ali
Year 5 Teachers 3 Rose Kelly

Year 4 Teachers

Year 4 Teachers 1 Lucy Deung 3/4 Phase Leader
Year 4 Teachers 2 Carmel White, Year 4 & SMSC and Rota Kids
Year 4 Teachers 3 Janet Thomas, Year 4

Year 3 Teachers

Year 3 Teachers 1 Pritpal Sian
Year 3 Teachers 2 Andy Dalgleish
Year 3 Teachers 3 Vina Sondh - Arts Subject Leader

Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6

Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 1 Shahina Darr
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 2 Harsha Vadher
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 3 Sarah Easlea
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 4 Taeba Ansar
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 5 Aimi Wilson
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 6 Akansha Sharma
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 7 Medha Limaye
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 8 Pat Rolfe
Teaching Assistants/Support Staff for Years 3 ,4, 5 and 6 9 Angela Dohil

Year 2 Teachers

Year 2 Teachers 1 Hannah McKenna, Yr1/2 Phase Leader/Lead Practioner
Year 2 Teachers 2 Karen Holder
Year 2 Teachers 3 Lesley West, Computing Leader
Year 2 Teachers 4 Nora Rockenbauer-Edmonds, KS1 School Council

Year 1 Teachers

Year 1 Teachers 1 Jo Quinton, Parent Workshops
Year 1 Teachers 2 Ranjit Keila, Forest Schools and Clubs
Year 1 Teachers 3 Charlotte Lindsay
Year 1 Teachers 4 Rudite Al-Tahan

Teaching Assistants for Year 1 and 2

Teaching Assistants for Year 1 and 2 1 Saima Iftekhar
Teaching Assistants for Year 1 and 2 2 Taeba Ansar
Teaching Assistants for Year 1 and 2 3 Sabine Dickson
Teaching Assistants for Year 1 and 2 4 Sheena Kapila
Teaching Assistants for Year 1 and 2 5 Rinku Datta
Teaching Assistants for Year 1 and 2 6 Michelle Rodell
Teaching Assistants for Year 1 and 2 7 Shahina Darr
Teaching Assistants for Year 1 and 2 8 Sarah Easlea
Teaching Assistants for Year 1 and 2 9 Bandna Menrai

Octopus

Octopus 1 Hannah Goldsmith, Teacher and Senco
Octopus 2 Dan Fallon, Teacher
Octopus 3 Cissy Hearn, Learning Support Assistant
Octopus 4 Jayne Schurer, Learning Support Assistant
Octopus 5 Nicky Foster, Learning Support Assistant
Octopus 6 Aimi Wilson, Learning Support Assistant

Reception Teachers

Reception Teachers 1 Chrissy Connolly, Early Years Phase Leader
Reception Teachers 2 Maria Porter, In charge of Students
Reception Teachers 3 Gail Morton
Reception Teachers 4 Hannah Walls

Nursery Teachers

Nursery Teachers 1 Helen Louder
Nursery Teachers 2 Kim Mathewman
Nursery Teachers 3 Meera Patel, Reading Recovery

Nursery Nurses

Nursery Nurses 1 Sam Maguire
Nursery Nurses 2 Naveeda Akram

Learning Support Assistants for Nursery and Reception

Learning Support Assistants for Nursery and Reception 1 Debbie Bird
Learning Support Assistants for Nursery and Reception 2 Taeba Ansar
Learning Support Assistants for Nursery and Reception 3 Claire McGuinness
Learning Support Assistants for Nursery and Reception 4 Samra Din
Learning Support Assistants for Nursery and Reception 5 Jas Kaur
Learning Support Assistants for Nursery and Reception 6 Jane Tutin

Learning Support Staff

Learning Support Staff 1 Hardeep Bansal, Breakfast/After School Club Mngr
Learning Support Staff 2 Gillian Tinsley, After School Club Manager
Learning Support Staff 3 Jan Breslin, Speech and Language Learning Support
Learning Support Staff 4 Jane Brown
Learning Support Staff 5 Balbir Bansi
Learning Support Staff 6 Harcharen Hothi
Learning Support Staff 7 Kelly Furnell
Learning Support Staff 8 Kam Bhamra
Learning Support Staff 9 Tyra Henwood
Learning Support Staff 10 Becky Tutin
Learning Support Staff 11 Pat Law
Learning Support Staff 12 Dilbiro Dhillon
Learning Support Staff 13 Sonia Chauhan
Learning Support Staff 14 Jane Tutin

Languages Team

Languages Team 1 Lorraine Beaven
Languages Team 2 Minni Koshal
Languages Team 3 Aileen Cantore

Other Key Staff Members

Other Key Staff Members 1 Katie Taylor, PE Lead Coach
Other Key Staff Members 2 Jorge Boddy, PE Coach
Other Key Staff Members 3 Helen Cutherbertson, Music Teacher
Other Key Staff Members 4 Anne Mugglestone, SEN Teacher
Other Key Staff Members 5 Monika Czapla, Cover Teacher & KS2 School Council
Other Key Staff Members 6 Stacey Smith, Cover Teacher
Other Key Staff Members 7 Sonya Sandhu, Reading Recover Teacher
Other Key Staff Members 8 Lynne Brown, French Teacher
Other Key Staff Members 9 Vanessa Little, French Teacher
Other Key Staff Members 10 Lorraine Beven, Early Language Teacher
Other Key Staff Members 11 Vicky Dalgleish, Cover Teacher

Key Staff

Key Staff 1 Karen Carter, Finance and HR Manager
Key Staff 2 Sam Osborne, Attendance and Finance
Key Staff 3 Rosie Carlton, PA to Senior Leaders/Clerk to Govs
Key Staff 4 Jane Alameddine, Office, Admissions, Events
Key Staff 5 Louise Wilkes, Office, Trips
Key Staff 6 Avril Harris, Office School Dinners
Key Staff 7 Jayshri Vara, Receptionist
Key Staff 8 Maria Lee, Technical Support

Site Team

Site Team 1 Francis McAleer, Site Manager
Site Team 2 Bob Lacey, Assistant Site Controller
Site Team 3 Aman Ullah, Assistant Site Controller

Cleaning Team

Cleaning Team 1 Gloria Perkins
Cleaning Team 2 Angie Ellis
Cleaning Team 3 Cissy Hearn
Cleaning Team 4 Faith Deko
Cleaning Team 5 Jessica Smith

Welfare

Welfare 1 Clare Chaudry, Learning Mentor

Special Educational Needs

Special Educational Needs 1 Hannah Goldsmith, Base Manager/Senco for EHCP
Special Educational Needs 2 Claire Bevan, Yr 5 Teacher/Senco Mainstream

Kitchen

Kitchen 1 Patricia Shinn, Catering Manager
Kitchen 2 Hayley Bedford, Catering Assistant
Kitchen 3 Sarah Prior, Catering Assistant
Kitchen 4 Georgia Smiles, Catering Assistant
Kitchen 5 Gloria Perkins, Dining Hall Supervisor
Kitchen 6 Madiha Aman, Dining Hall Assistant
Kitchen 7 Rebecca Acklin, Dining Hall Assistant
Kitchen 8 Angie Ellis, Dining Hall Assistant
Kitchen 9 Tinaz Chacha, Dining Hall Assistant

Breakfast Club

Breakfast Club 1 Hardeep Bansal, Breakfast Club Manager
Breakfast Club 2 Jorge Boddy
Breakfast Club 3 Helen Louder
Breakfast Club 4 Samra Din

After School Club

After School Club 1 Gillian Tinsley, Co-Manager
After School Club 2 Hardeep Bansal, Co-Manager
After School Club 3 Khalida Bashir, After School Club Assistant
After School Club 4 Rebecca Tutin, After School Club Assistant
After School Club 5 Georgia Smiles, After School Club Assistant
  • Ryvers Primary School,
  • Trelawney Avenue,
  • Slough,
  • Berkshire,
  • SL3 7TS
Top